هدف از زندگی شادی، و نتیجه زندگی گسترش است

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

 

دوستان عزیزم، قصد دارم درباره بخشی از مفاهیم اصلی کتاب بخواهید و بشما داده میشود ، توضیحات کاملی رو به شما ارائه کنم.

مفهوم هدف از زندگی شادی و نتیجه زندگی گسترش است

این جمله ایست که در بخش هایی از کتاب، به گوش میخورد. اما واقعا مفهوم واقعیش چیست؟ منظور از آزادی، گسترش و شادی، دقیقا چیست؟
این کتاب معتقد است که شادی، اساسی ترین چیزیست که برای زندگی به آن محتاجیم، و تنها چیزیست که به زندگی ما معنی میبخشد.
میگوید که ما همیشه وقتی خواسته ای داریم به این دلیل است که میخوایم احساس خوبی داشته باشیم. یعنی ما هرچیزی را میخواهیم تا خوشحال باشیم، از پول گرفته تا سلامتی، روابط بهتر و غیره.
و به این موضوع استناد میکند و میگوید هدف شما از زندگی شادیست، نه پول و چیزهای دیگر، شما پول رو میخواهید، نه برای خود پول، بلکه برای اینکه وقتی پولدار شدید خوشحال باشید. پس به این دلیل که میخواهید خوشحال باشید هست که میخواهید موفق تر باشید.

در حقیقت در بطن وجود ما، یک میل قوی وجود دارد برای شاد بودن، و ما همیشه برای اینکه میخواهیم شاد باشیم، دست به کارهای مختلفی میزنیم که به اهداف خاصی برسیم، ولی راه شاد بودن، رسیدن به چیزهای مختلف نیست، چه بسیارند افرادی که همچیز دارند اما اصلا افراد خوشحالی نیستند.
راه و روش شاد بودن چیز دیگریست و آن راه، به قول این کتاب، توانایی لذت بردن از همان جاییست که در آن هستیم. همانطور که در مقاله “آرزو داریم در همانجایی که اکنون هستید خوشحال باشید” به آن اشاره کرده ام.  (لینک ورود به مقاله  مربوطه)

 

 

پس آیا نباید به خواستهایمان برسیم؟

البته منظور این کتاب این نیست که، پس حالا که باید بتوانید همیشه حال خوبی داشته باشید، پس دیگر لازم نیست به خواستهایتان برسید. کل کتاب درباره این هست که اتفاقا چطور خواستهایمان را خلق کنیم. اما روش پیشنهادی در این کتاب، به شدت با اکثر کتابها متفاوت و هوشمندانه تر هست. منظور این کتاب، تنها این است که داشتن پول و خواستهایمان هیچ ارتباطی با میزان شادی ما ندارند، اینها نه موجب شادی هستند نه میتوانند موجب ناراحتی ما باشند. شادی ما چیزی مجزا از بودن یا نبودن این تجربیات است.

بزرگترین موفقیت در زندگی، شادمانیست

این کتاب، موفقیت اصلی مارا در زندگی، میزان شادی ای میداند که احساس میکنیم، نه داشتن پول و چیزهای دیگر. زیرا معتقد است اگر همچیز داشته باشیم اما شاد نباشیم، انگار هیچ چیزی نداریم و اگر هنوز به تمام آرزوهایمان نرسیده باشیم اما شاد باشیم، انگار همچیز داریم.

این کتاب همه اش درحال گفتن این جمله است که شادی شما به اتفاقات زندگیتان وابسته نیست، بلکه به “نوع نگاه شما به اتفاقات زندگیتان وابسته هست”. یعنی اگه احساس بدی برو تجربه میکنید، این به این معناست که دارید به شرایطی که دارید به طرز ناراحت کننده ای نگاه میکنید و “اگر بتوانید به همان شرایط جور دیگری نگاه کنید” نتیجه احساسی از زمین تا آسمان متفاوت میشود. پس باید یاد بگیریم، ذهنمانرو جوری برنامه ریزی کنیم که همیشه به شکل مثبت تری به اتفاقات زندگی مینگرد.

هم اکنون، جمله ای طلایی

 

این جمله را در این بخش از کتاب صوتی بخواهید و به شما داده میشود شنیدیم: “اتفاق اصلی، هرگز تجلی چیزها نبوده است، بلکه نوع احساستان در این لحظه بوده است، و شما آمده اید تا انرژی ای که جهان هارا می آفریند به سمت اهدافتان هدایت کنید و آنهارا خلق کنید، نه برای اینکه رسیدن به اهدافتان بسیار مهم اند، “بلکه چون جریان انرژی برای زندگی ضروریست””

منظور از این جمله این است که “اتفاق اصلی زندگی” هرگز این نبوده که ما به چیزهای خاص دست یابیم، اگرچه باید این کار را بکنیم! اما نه برای اینکه به آنها برسیم، و نه برای اینکه داشتن آنها بسیار مهم است، بلکه برای اینکه در مسیر آنها قرار بگیریم و در وجودمان “احساس اشتیاق و هیجانِ” رسیدن به اونهارو رو تجربه کنیم. “یعنی همان احساس شادی رو.” درواقع این احساس هیجان و شادی هست که ملاک اصلی زندگیست. و یکی از راه های تجربه کردن این شادی، این هست که بتوانیم خواسته هایی داشته باشیم که با هیجان و اشتیاق به آنها فکر کنیم و در مسیر آنها قرار گیریم.

منظور از “جریان انرژی برای زندگی ضروریست همین احساس سرور هست”، چون وقتی به خواستهایمان فکر میکنیم انرژی ای مثبت جاری میشوذ و باعث میشود به ما احساس سرور دست دهد. این احساس سرور، نمایانگر یک چیز هست، اینکه ما توانسته ایم انرژی جهان رو به سمت خواستهایمان هدایت کنیم و به خلق شدن آنها کمک کنیم. احساس شادی درکل، یعنی هماهنگ شدن با انرژی های جهان.

“پس اگر بتوانیم جوری به خواستهایمان فکر کنیم که به ما احساس سرور و اشتیاق ببخشد، نه تنها موجب خوشحالی خودمان شده ایم، که هدف اصلی ما از زندگیست، بلکه موجب خلق شدن آن آرزوها هم میشویم”

اما بسیاری از آدمها نمیتوانند وقتی به خواستهایشان فکر میکنن احساس خوبی داشته باشند، زیرا عادت کرده اند حسرت بخورند و فکر کنند نمیتوانند به آنها برسند، و اینجوری نه میتوانند آدمهای شادی باشند و نه میتوانند آن خواسته هارا خلق کنند. البته این کتاب، 22 فرایند پیشنهاد کرده است که میتواند آن افراد را به افرادی خوشحال و خلق کننده، در این زمینه تبدیل کند. همانطور که در مقاله “معرفی فرایند ها”  به پرداخته ام. (لینک مقاله “معرفی فرایندها”)

مفهوم “نتیجه زندگی گسترش است”

منظور از مفهوم “گسترش” در این کتاب، همان “پیشرفتها و موفقیتهای شخصی” هست، اما این پیشرفت رو در نتیجه شادی قرار داده. بیشتر ادمها قصد اینو دارند که اول به پیشرفت برسند و بعد به شادی. و میگویند هرزمان موفق شدم خوشحال خواهم بود و تمام تلاششان برای این است که بتوانند موفق شوند تا بتوانند خوشحالتر باشند. و این یعنی “هدف رو گسترش قرار داده اند” و “شادی رو نتیجه“، اما این فرمول، فرمولیست که دوسر سوخت هست. یعنی این فرمول نه کسیرا به شادی میرساند و نه گسترش. چون آموزه های آبراهام هیکس اکیدا تاکید دارد که شما تا وقتی فرد خوشحالی نباشید، نمیتوانید با جریان خوشبختی و موفقیت هماهنگ باشید.

یک پیشنهاد: بجای اینکه پول درآوردن را در زندگی خود، هدف قرار دهید، به این فکر کنید که چه فعالیتی هست که میتواند شمارا واقعا خوشحال و راضی کند، و وارد آن حوزه شوید تمام وجود خودرا بگذارید، این یعنی “هدف” را “شادی” قرار داده اید. و اینگونه، به دلیل اینکه خوشحال بوده اید، “همین شادی” موجب رخ دادن معجزات، در زندگی شما میشود زیرا در هماهنگی با انرژی های جهان قرار دارید و وقتی کار مورد علاقتان را انجام میدهید بسیار خلاق ترید. پس در نتیجه ی این شادی، گسترش یا همان “پیشرفت مالی” خودبخود، به شکلی عظیم، وارد تجربیاتتان میشود.

این کتاب، معتقد است احساس شادی، یعنی هماهنگی ارتعاشی با تمام چیزهایی که در طول زندگیمان درخواست کرده ایم. و فقط وقتی خوشبختی و موفقیت سراغمان میاد که توانسته باشیم در ارتعاش شادی قرار بگیریم. یادتان هست گفتم احساس شادی نشان دهنده این است که ما تونستیم با انرژی های جهان یکی شویم؟ دقیقا به همین دلیل هست که میگه اول باید بتوانید افراد خوشحالی باشید و بعد، همین شادی، شمارو به همچیز میرساند. و 22 فرایند به این منظور در این کتاب ارائه شده. (جهت ورود به مقاله 22 فرایند، روی متن کلیک کنید)

نویسنده مقاله: دانیال تهرانی

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه، اگر سوال و نظری داشتید میتونید در پایین صفحه درج کنید.

جهت تهیه کتاب صوتی “بخواهید و به شما داده میشود” نیز میتوانید از قسمت محصولات سایت اقدام نمایید.
سپاس از حضور شما.

دوستدار شما، دانیال تهرانی

 

معرفی استر هیکس

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

1 دیدگاه برای “هدف از زندگی شادی، و نتیجه زندگی گسترش است

دیدگاه‌ها بسته شده است.